V utorok 28. mája 2024 navštívila Ruslana na pozvanie kolegov z českej menšiny výstavu „Jan Amos Komenský, ktorý chcel zmeniť svet“. Výstava sa konala v Múzeu českej kultúry v Martine.
Český filozof, humanista, verejný činiteľ, zakladateľ pedagogickej vedy Jan Amos Komenský (1592-1670) sa výrazne zapísal do dejín a praxe školstva a patrí medzi tie historické osobnosti, ktoré svojimi výtvormi a nezištnou službou ľudu, vyslúžil si večnú slávu a lásku.
Jan Amos Komenský je považovaný za vynálezcu systému tried, ktorý je dodnes základom pedagogiky. Jeho učebnice zostali dlhé stáročia nemennou učebnou pomôckou pre všetkých, ktorí hľadali vedomosti. Žiadal, aby učebnica obsahovala dostatočne kompletný vzdelávací materiál a zároveň bola stručná. Učebnica by mala byť systematicky usporiadaná a prezentovaná spôsobom, ktorý je prístupný deťom, jasným, jednoduchým jazykom s množstvom ilustrácií. Autor takých vynikajúcich diel ako „Svet viditeľných vecí v obrazoch“, „Veľká didaktika“, „Materská škola“ a mnoho ďalších si získal neuveriteľnú popularitu a uznanie.
Komenský dal významné pokyny tým, že predložil didaktickú požiadavku, aby vzdelanie bolo prístupné žiakom. Deti by sa mali učiť len to, čo je pre ich vek pochopiteľné. Učenie by malo byť uskutočniteľné a zapamätanie materiálu by malo byť silné. Komenský sa snažil ďalej rozvíjať kognitívne schopnosti svojich žiakov a na to bolo podľa neho potrebné spojiť podnikanie s potešením a povzbudiť detskú zvedavosť.
Učiteľstvo nie je podľa Komenského len povolaním, ale aj povolaním. Počas svojho života sa veľký učiteľ snažil priniesť svetlo poznania do sveta, vymýšľal vyučovacie metódy, ktoré boli pre jeho dobu úplne nové. Preto je Ján Amos Komenský aj dnes nazývaný „učiteľom národov“.