Ruslana
Ruslana

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Mestami Slovenska sa prešla 9. sezóna „Zlatého veku ruskej kultúry“.

002 5788

Tento projekt sa stal akousi „vizitkou“ občianskeho združenia „Ruslana“ / mesto Martin/. Každoročné hudobno-poetické kultúrne stretnutia venované ruskému umeniu a literatúre XVIII. – XIX storočia vykonáva občianske združenie Ruslana / mesto Martin, Lipovec / od roku 2015. Tento rok sa koná už deviata sezóna.
Premiéra sa uskutočnila v decembri 2023 v Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave. Podujatie vyvolalo veľký záujem. Viac o premiére sme písali tu <a href=”https://zvazrusov.sk/?p=10887&amp;lang=ru”>https://zvazrusov.sk/?p=10887&amp;lang=ru</a> a https://ruslana.zvazrusov.sk/ru/predlagaem-posmotret-videoklip-vosmogo-sezona-proekta-zolotoi-vek- ruská kultúra/
Preto na prvých reprízach v januári 2024 sme sa opäť stretli v pohostinných priestoroch Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry /EFSPiK/ v Bratislave. V interaktívnom rozhovore s prezidentom EFSPiK prof. Igorom Ivanovičom Bondarenkom sa účastníci stretnutia dozvedeli nielen fakty zo života a diela Alexandra Nikolajeviča Ostrovského, ale museli odpovedať aj na otázky o divadelnej histórii Slovenska. Okrem tohovšetci zúčasnení mohli „navštíviť“ virtuálnu exkurziu do Štátneho pamätníka a prírodného múzea-rezervácie A.N. Ostrovského “Ščelykovo”, ktorý sa nachádza v regióne Kostroma v Ruskej federácii a dozvedieť sa veľa zaujímavých vecí od vedeckej tajomníčky múzea Niny Semionovny Tugarinej a vedúcej oddelenia “Dom A.N. Ostrovského” Ljubovi Alexandrovny Černovej.
Najpôsobivejším podujatím našich stretnutí bolo nepochybne predstavenie mládežníckeho divadla Break. „Výnosné miesto“ N. Ostrovského /v režisérskej vízii Michala Tomasiho/ bola uvedená v slovenskom jazyku, plná drámy, humoru, emócií a hudby. Mladí herci zaujali divákov až do samého konca predstavenia.

Vo februári bolo predstavenie uvedené v historických priestoroch Sobášneho paláca v Bytči . A v marci si vystúpenie konečne mohli pozrieť milovníci kultúry z regiónu Turiec. Na domácej scéne kultúrneho domu v Lipovci sa odohrala dlhoočakávaná premiéra. Publikum so skutočným záujmom prežívalo spolu s umelcami vývoj udalostí a rozuzlenie hry. A po skončení predstavenia diskutovali o tom, čo videli, delili sa o svoje dojmy, ďakovali umelcom a organizátorom.
15.4.2024 v gymnáziu Andrej Vrábla v Leviciach sa uskutočnilo záverečné stretnutie v rámci projektu „Zlatý vek ruskej kultúry“.
Tentoraz boli účastníkmi študenti gymnázia A. Vrábla z Levíc.
Pred začiatkom hlavného podujatia  metodička EFSPiK Natalia Gennadievna Chumak predstavila prítomným vynikajúcich predstaviteľov „zlatého veku ruskej kultúry“. Organickým doplnením príbehu bola výstava fotografií a ilustrácií z 18. – 19. storočia. A opäť herci študentského divadla “Break” ponorili prítomných do zložitých morálnych skúseností a vnútorného boja hlavnej postavy hry – Vasilija Žadova. Mladí javiskoví majstri dokázali sprostredkovať zložitosť jeho vnútorného sveta a prinútili publikum premýšľať o ťažkej voľbe: žiť čestne alebo „ako ľudia žijú“.
Bolo to neuveriteľné ponorenie sa do sveta ruskej klasiky. Na konci podujatia sa žiaci s odchodom neponáhľali. Dlho hovorili o tom, čo by urobili na mieste hrdinu, potom komunikovali s hercami a zdieľali svoje dojmy a emócie.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na projekte a dúfame, že sa s vami stretneme v jubilejnom 10. ročníku „Zlatého veku“!

Ruslana