Vážení priatelia,
srdečne Vás pozývame v utorok 28. mája t.r. o 16. hodine do Múzea kultúry Čechov na Slovensku na rozlúčku s výstavou Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet.
Bližšie informácie sú v prílohe.
Prajeme všetko dobré a tešíme na na stretnutie, Hana Zelinová
Komentovaná prehliadka výstavy Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet
Veril, že vzdelaním je možné zmeniť svet a dnes mu nikto nepovie inak ako Učiteľ národov. Reč je o Janovi Amosovi Komenskom, o ktorého živote, diele a odkaze rozpráva končiaca sa výstava v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku. Radi Vám ju predstavíme a zároveň sa s ňou rozlúčime v rámci komentovanej prehliadky v utorok 28. mája 2024 o 16.00 hod.
Jan Amos Komenský (*1592, juhovýchodná Morava – †1670, Amsterdam) bol český a moravský biskup Jednoty bratskej, jazykovedec, prírodovedec, humanista, politik, jeden z najväčších českých a európskych mysliteľov, filozofov a spisovateľov. Renomé si získal hlavne ako pedagóg, resp. teoretik pedagogiky a autor mnohých spisov z tohto odboru. Zaoberal sa všeobecnou teóriou výchovy, didaktikou, vytvoril špeciálnu metodiku výučby jazykov a sám písal originálne učebnice – najznámejšia je jazyková príručka Janua linguarum reserata (Brána jazykov otvorená) a učebnica Orbis sensualium pictus (Svet v obrazoch). Je považovaný za zakladateľa modernej pedagogiky a známy ako „Učiteľ národov“.
Literárna činnosť Jana Amosa Komenského, ktorý bol ako nekatolík nútený po bitke na Bielej hore od roku 1626 žiť v exile, je obsiahla a tematicky rôznorodá. Tvoril encyklopedické spisy a jeho ideálom bola pansofia (vševeda), obsahujúca všetky vtedajšie vedomosti. Do všeobecného povedomia sa zapísal aj ako autor najslávnejšieho česky písaného diela 17. storočia s názvom Labyrint sveta a raj srdca.
Výstavu pripravilo Muzeum Jana Amosa Komenského v Uherskom Brode a v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku ju môžete navštíviť v predĺženom termíne do 31. mája 2024.
Kontakt pre bližšie informácie:
PhDr. Hana Zelinová
tel: 043/ 24 56 111
e-mail: hana.zelinova@snm.sk