Ruslana
Ruslana

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pozvánka na výstavu – Jan Amos Komenský, ktorý chcel zmeniť svet

Vážení priatelia,
srdečne Vás pozývame v utorok 28. mája t.r. o 16. hodine do Múzea kultúry Čechov na Slovensku na rozlúčku s výstavou Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet.
Bližšie informácie sú v prílohe.

Prajeme všetko dobré a tešíme na na stretnutie, Hana Zelinová
Mini JAK Chcel Zmenit Svet 2023 Komentovana Prehliadka 2024 05 28
Komentovaná prehliadka výstavy Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet

Veril, že vzdelaním je možné zmeniť svet a dnes mu nikto nepovie inak ako Učiteľ národov. Reč je o Janovi Amosovi Komenskom, o ktorého živote, diele a odkaze rozpráva končiaca sa výstava v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku. Radi Vám ju predstavíme a zároveň sa s ňou rozlúčime v rámci komentovanej prehliadky v utorok 28. mája 2024 o 16.00 hod.

Jan Amos Komenský (*1592, juhovýchodná Morava – †1670, Amsterdam) bol český a moravský biskup Jednoty bratskej, jazykovedec, prírodovedec, humanista, politik, jeden z najväčších českých a európskych mysliteľov, filozofov a spisovateľov. Renomé si získal hlavne ako pedagóg, resp. teoretik pedagogiky a autor mnohých spisov z tohto odboru. Zaoberal sa všeobecnou teóriou výchovy, didaktikou, vytvoril špeciálnu metodiku výučby jazykov a sám písal originálne učebnice – najznámejšia je jazyková príručka Janua linguarum reserata (Brána jazykov otvorená) a učebnica Orbis sensualium pictus (Svet v obrazoch). Je považovaný za zakladateľa modernej pedagogiky a známy ako „Učiteľ národov“.

Literárna činnosť Jana Amosa Komenského, ktorý bol ako nekatolík nútený po bitke na Bielej hore od roku 1626 žiť v exile, je obsiahla a tematicky rôznorodá. Tvoril encyklopedické spisy a jeho ideálom bola pansofia (vševeda), obsahujúca všetky vtedajšie vedomosti. Do všeobecného povedomia sa zapísal aj ako autor najslávnejšieho česky písaného diela 17. storočia s názvom Labyrint sveta a raj srdca.

Výstavu pripravilo Muzeum Jana Amosa Komenského v Uherskom Brode a v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku ju môžete navštíviť v predĺženom termíne do 31. mája 2024.

Kontakt pre bližšie informácie:
PhDr. Hana Zelinová
tel: 043/ 24 56 111
e-mail: hana.zelinova@snm.sk

Ruslana