Ruslana

Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Predvečer 80. výročia vypuknutia Veľkej vlasteneckej vojny.

IMG 6519

Veľká vlastenecká vojna sa začala na úsvite 22. júna 1941, keď nacistické Nemecko zaútočilo na Sovietsky zväz. Na poludnie 22. júna 1941 si celá krajina vypočula rozhlasový prejav Ľudového komisára vnútorných záležitostí ZSSR Vjačeslava Molotova, ktorý ohlásil nemecký útok. “Naša vec je spravodlivá. Nepriateľ bude porazený. Víťazstvo bude naše,” znela posledná fráza na adresu sovietskeho ľudu.

Počas prvých 8 hodín vojny prišla sovietska armáda o 1200 lietadiel, z ktorých asi 900 bolo zničených na zemi. Štátnu hranicu ZSSR od Barencovho mora po Čierne more 22. júna 1941 strážilo 666 pohraničných vysunutých stanovíšť, 485 z nich bolo napadnutých hneď v prvý deň vojny. Žiadna z vysunutých základní zaútočených 22. júna sa bez nariadenia nestiahla. Z 19 600 príslušníkov pohraničnej stráže, ktorí sa 22. júna stretli s nacistami, bolo v prvých dňoch vojny zabitých viac ako 16 000 osôb.
Pôvodný plán Barbarossa predpokladal obsadenie Moskvy počas prvých troch až štyroch mesiacov vojny. Napriek úspechom Wehrmachtu však zvýšený odpor sovietskych vojsk zabránil jeho realizácii. Nemeckú ofenzívu zdržiavali boje o Smolensk, Kyjev a Leningrad.

21. júna 2021, v predvečer 80. výročia začiatku Veľkej vlasteneckej vojny, sa členovia a priatelia občianskeho združenia Ruslana, vojnoví veteráni, stretli v klube Kukučka v Martine. Zišli sa, aby si uctili pamiatku našich dedov a pradedov, ktorí bojovali na bojiskách a zomierali kvôli víťazstvu, kvôli životu a mierovej budúcnosti. Minúta ticha pri sviečkach pripomínala tento tragický dátum v našej histórii.

Spolu so slovenskými priateľmi sme sledovali film „Brestská pevnosť“. Boli sme šokovaní tým čo sme videli. Potom zamyslení sme sa rozišli.

Ruslana